---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
صفحه اصلی
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

۱۳۹۳/۰۵/۲۷

 شور واشتیاق روز جهانی قدس در کابل؛ جوانان غیور افغان در حمایت از مردم فلسطین: مرگ بر اسرائیل !

گروه تاریخ و اندیشه راه نجات / سید عباس : روز گذشته همزمان با روز جهانی قدس ، مردم افغانستان این بار منسجم تر و قاطع تر نسبت به سال های گذشته به حمایت از مردم فلسطین برخواستند.
برای اولین بار در افغانستان جوانان غیور کشور مان ، عصر روز گذشته با آغاز یک راهپیمایی پر جوش از کنار لیلیه پوهنتون کابل در حالیکه بیرق ها و پلاکاردهایی مبنی بر حمایت از مردم فلسطین و محکومیت جنایت های اسرائیل در دست داشته ، فریاد های مرگ بر اسرائیل سر دادند.
این جوانان در پایان راهپیمایی مسالمت آمیز در حالیکه با در دست داشتن بیرق فلسطین احساسات پاک خود را نشان دادند،
در قطع نامه ای جنایات دژخیمان اسرائیلی را محکوم کرده از دولت خواستند تا روز جهانی قدس را در تقویم رسمی افغانستان جای دهد.
همچنین به گزارش خبرنگار راه نجات از هرات ، مردم و جوانان با احساس هرات نیز عصر روز گذشته طی راهپیمایی که از چوک گلهای این شهر آغاز و تا مسجد جامع ادامه داشت ، از قدس به عنوان قبله اول مسلمین یاد نمودند و آزاد سازی آن را وظیفه تمام مسلمان و کشور های جهان دانستند.
در ادامه این راهپیمایی ها ، عصر روز گذشته ، سمینار روز جهانی قدس از سوی کمیسیون تجلیل از روز جهانی قدس در سالن هتل ستاره برگزار گردید که شاهد حضور شخصیت های مهم این کشور ، اعضای پارلمان ، علمای دین و به خصوص جوانان پر شور بود.
حجت الإسلام مصباح هراتی یکی از اعضای کمیته برگزاری روز جهانی قدس در سخنرانی افتتاحیه این مراسم با اشاره به قضیه هولوکاست ( نسل کشی یهودیان توسط آلمان نازی ) و بیان این که آمریکا ، انگلیس ، آلمان ، فرانسه و برخی دیگر کشورهای غربی پس از این حادثه ، فلسطین و قدس را برای ایجاد حکومت یهودیان و صهیونیست ها برگزیدند ، گفت : امپریالیزم یک جانبه گرائی آمریکایی با زور اسلحه ، کشتار و قلع و قمع مسلمانان فلسطین ، دست به پشتیبانی و حمایت از جنایت صهیونیست ها زد وضعیت کنونی فلسطین را به وجود آورد.
امامی غوری ، نماینده مردم در ولسی جرگه ، دیگر سخنران این مجلس بود که اعلام حمایت و پشتیبانی از مبارزه بر حق مردم فلسطین را نه تنها یک وظیفه انسانی ، بلکه یک وجیبه و تکلیف شرعی خواند و خاطر نشان ساخت که اسرائیل مانند یک غده سرطانی و یک زخم ناسور آمده ، قلب مسلمانان جهان را شکافته و قدس را به اسارت گرفته است.

وی با بیان اینکه اگر یک وجب از خاک اسلامی اشغال شود ، جهاد وظیفه تمام مسلمانان است ، جهاد علیه اسرائیل متجاوز و غاصب را بالای تمام مسلمان جهان فرض دانست.
غوری تاکید کرد که امروز باید دوشادوش با مردم زجر دیده فلسطین با سنگ به جنگ سلاح های پیشرفته غرب و اسرائیل برویم.
مولوی مفلح ، رئیس کمیسیون برگزاری مراسم روز جهانی قدس که توأم با احساسات پاک ، با اشاره به این موضوع که رئیس بانک جهانی پرچم اسرائیل را نکتایی خود کرده بود ، پرچم فلسطین را بر روی شانه های خود انداخت و گفت که ما هم می توان این پرچم را چپن خود بسازیم.
وی به جنگ های صلیبی و اقتدار و قدرت مسلمانان به خصوص رهبر آنان صلاح الدین ایوبی اشاره کرد و تاکید کرد که فلسطین دیگر نقطه ای کوچک نیست ، بلکه امروز تمام کشور های اسلامی فلسطین هستند ، با مشکلات آن دست و پنجه نرم می کنند و آبروی مسلمانان ، آبروی قدس شریف است.
 مولوی مفلح که از جوانان و محصلین هم نمایندگی می نمود و از سکوت جوامع اسلامی و رهبران آن ها در قبال جنایت های اسرائیل و آمریکا به شدت انتقاد کرد و از آن ها پرسید که آیا سکوت می تواند راه نجات باشد ؟!
وی راه حل مشکلات را احیاء روحیه جهاد در میان مسلمانان خواند که می تواند پشت کفر را به لرزه در آورد.
مفلح از کشور های مسلمان خواست که نسبت به منافع اسرائیل حساس بوده و در عرصه های سیاسی و اجتماعی آن را مد نظر داشته باشند تا مبادا در راستای آن حرکت کنند.

وی در پایان تصریح کرد که ایمان کامل دارد که قدس یک بار دیگر آزاد خواهد شد.