---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
صفحه اصلی
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

۱۳۹۳/۰۶/۲۶

گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل

از آنجايي كه حراست از ارزشهاي اسلامي و پرداختن به مسايل شرعي و ديني و همدردي با همه مسلمانان در اولويت هاي كاري و برنامه هاي اساسي نهضت اسلامي افغانستان قرار دارد، با روي كار آمدن حكومت جديد در افغانستان و حاكميت صلح نسبي در كشور، براي اولين بار نهضت اسلامي افغانستان در سال 1382هجري،شمسي طرح حمايت از قبله اول مسلمانان و ايستگاه معراج پيامبر(ص) و نجات اين خطه باستاني و مبارك را از چنگال رژيم غاصب اسرائيل روي دست گرفت و با راهمپيمايي در جاده‌هاي كابل
و برگزاري نشست ها با نخبگان مسلمان روي چگونگي ابراز حمايت و همدردي از ملت مظلوم و در بند كشيده شده فلسطين به وسيله جاني ترين مردمان روي زمين و دفاع از كيان امت و مقدسات اسلامي اقدام نمود.
نهضت اسلامي افغانستان همه ساله در آخرين جمعه ماه مبارك رمضان كه بنام «روز جهاني قدس» از سوي امام خميني(رح) مسمي گرديده است، با تدوير محافل و كنفرانس هاي علمي- تحقيقي و گردهمآيي ها و راهپيمايي هاي بزرگ مردمي به حمايت از مردم مجاهد و مظلوم فلسطين مي‌پردازد و اين روند به لطف خداوند متعال و همياري ملت مسلمان افغانستان با گذشت هر سال حال و هواي تازه و جدي تري به خود مي‌گيرد.
خوشبختانه نهضت اسلامي افغانستان در سالروان گام ديگري به جلو برداشت و نهادي را زير نام «شوراي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف» كه بعدا به «شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف» تغيير نام داد اساس گذاشت كه عملكردهاي اين شورا در روزجهاني قدس از سوي همه اشتراك كنندگان به ستايش گرفته شد.
طوري كه در گزارش قبلي يادآور شديم، شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف با همكاري و بدرقه خاصي از سوي شهروندان افغانستان به استقبال از روز جهاني قدس رفت و در يك گردهمايي بزرگ به تجليل از اين روز پرداخت كه اينك فرازهايي از آن مراسم را باهم يكجا مرور مي‌نماييم:
***
روز جمعه بيست و هشتم ماه مبارك رمضان درست ساعت 2 بعد از ظهر و پس از ختم نماز جمعه ميدان دهبوري جاده مقابل دانشگاه كابل با گرمي خاصي از مردم مسلمان و روزه داركشور پذيرايي نمود.
ميدان دهبوري و جاده هاي منتهي به آن در اوج از عزت و عظمت مسلمانان بر خود مي‌باليدند و با آغوش باز پذيراي روزه داراني بودند كه به خاطر گراميداشت از روز جهاني قدس و اعلام حمايت و همبستگي با برادران و خواهران فلسطيني خود حضور به هم رسانيده بودند.
درست در همان لحظاتي كه آفتاب با گرمي خاصي مي‌درخشيد، از گوشه و كنار جاده هاي كابل صداي هاي الله اكبر و مرگ بر اسرائيل مرگ بر امريكا كه به وسيله هزاران خواهر و برادر و كودكاني كه جوقه جوقه و لبريز با احساسات به جايگاه تعيين شده نزديك مي‌شدند به گوش مي رسيد.
لحظاتي بعد اجتماع بزرگ مردمي با تلاوت آيات ملكوتي قرآن عظيم الشأن آغاز گرديد و سخنرانان بالنوبه هر كدام پيرامون گراميداشت روز جهاني قدس و اهميت آن به ايراد سخن پرداختند.
اولين كسي پشت ستيژ قرار گرفت، آقاي عسل محمدشاكري نماينده جمعيت اسلامي و شوراي متحدملي بود، ايشان در رابطه به مسئوليت مسلمانان در قبال قضيه فلسطين اظهار داشتند: ما كه در جغرافيايي بنام افغانستان زندگي مي كنيم و يكي از پنجاه وهفت كشور اسلامي به حساب مي رويم، اين را مسئوليت خود مي دانيم كه از همين جغرافياي افغانستان براي جهان استكبار، براي جهان استبداد، و براي جهان استعمار اعلام كنيم كه بيت المقدس كه قبله اول مسلمين است و پيامبر اسلام از بيت المقدس به معراج رفته است و ماهم در افغانستان سربازان بيت المقدس هستيم، و از همين جا اعلام مي كنيم كه جهان امروز بايد بداند آناني كه شعار دموكراسي و حقوق بشر را مطرح مي كنند و در زير لفافه و زير پوشش اين شعار هاي فريبنده، جهان اسلام را با كمال تأسف به چالش كشيده اند هرگز ره بجايي نخواهند برد.

آقاي شاكري افزود: براي همه انسان هاي آزاده و شما برادران و خواهراني كه در اينجا به نمايندگي از مردم افغانستان براي ابراز همدردي با مردم مظلوم و آزاده فلسطين و قدس شريف گردهم آمده ايد شاد باش و آفرين مي‌گويم. و ما از اينجا از شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و از شخص آقاي مولوي مفلح رهبر نهضت اسلامي و رئيس اين شورا اعلام حمايت مي‌كنيم.
سخنران ديگر اين محفل آقاي حجت الاسلام و المسلمين قربانعلي عرفاني رئيس حزب وحدت اسلامي ملت افغانستان و عضو
مجلس سنا بودند، ايشان ضمن قدرداني و
سپاس از كاركردهاي شورا اعلام حمايت نموده و سخنان شان  را چنين ابراز داشتند: برادران و خواهران مسلمان امروز دومسأله براي ما بسيار مهم است يكي آزادي قدس و بيت المقدس قبله اول مسلمان ها كه پيامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد بن عبدالله در اولين بار به سوي آنجا نماز خوانده است و مسأله دوم فرياد مردم مظلوم و مسلمان فلسطين است.برادران عزيز خواهران محترم! بيش از شصت سال است كه سرزمين فلسطين در اسارت صهيونيست ها قرار دارد و مردم مظلوم فلسطين آواره و در بدر اند و در بسياري از سرزمين ها و كشورهاي اسلامي و در اردوگاه ها بسر مي برند حتا فرزندان شان در اردوگاه ها بدنيا مي‌آيند، در آنجا بزرگ مي‌شوند، در آنجا اسلحه به دوش مي گيرند و در برابر اسرائيل غاصب مي‌جنگند. و بالآخره آنجا شهيد مي‌شوند اين است سرنوشت ملت مظلوم فلسطين!آقاي عرفاني افزودند: ما همه فرياد مي كشيم چرا كه فرموده پيامبر اسلام است، كسي كه فرياد مسلمان را جواب مثبت ندهد او مسلمان نيست. امروز ما همه از كشورهاي اسلامي مي خواهيم كه براي آزادي قدس و قبله اول مسلمانها قيام كنند و در برابر اسرائيل غاصب بايستند و مقاومت كنند. مشكل ما مشكل مردم مسلمان نيست آنچه دردناك است عملكرد سران كشورهاي اسلامي و حاكمان كشورهاي اسلامي است. اينها گاهي اوقات با اسرائيل غاصب همكار مي‌شوند و حتا در برابر مردم مظلوم فلسطين مي‌ايستندشما غزه را مي‌بينيد كه در محاصره رژيم اسرائيل قرار دارد ولي مقاومت مردم فلسطين با دست خالي و با سنگ و چوب جهان را متحير ساخته است. برادران و خواهران محترم! ما در افغانستان وظيفه داريم تا اين مسأله را در سراسر افغانستان گسترش دهيم و همه ما با يكصدا بگوييم كه «مرگ بر اسرائيل».***
به دنبال آن نوبت به آقاي شيخ القرآن و الحديث مولوي عبدالمتين معتصم باالله رئيس شوراي اخوت اسلامي رسيد، ايشان
ضمن قدرداني از شوراي قدس  پيرامون روز جهاني قدس گفتند: مناسب مي بينم كه هويت آميخته با خشونت و ظلم نادرست يهود را همان طوري كه الله جل‌وعلاشانه در كلامش بازگو مي كند كه يگانه كساني كه با مسلمان ها در تقابل هستند و صف منظمي عليه مسلمين دارند آنان يهود هستند بيان كنم. الله تبارك و تعالي در كتاب خويش بطور بسيار واضح و روشن مي فرمايد و مخاطب اصلي آن رسول الله صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم است اما درس اصلي براي ما و شما هست، الله به پيغمبر مي فرمايد كه بدون شك يگانه كسي را كه تو شديدتر، با وحشت تر و دشمن سرسخت با مسلمانان در روي زمين خواهي ديد، آن يهود است.
در اينجا با شناخت هويت و مشخصات يهود بر هر مسلمان لازم است كه لااقل ضعيف ترين مرتبه يي كه از ايمان است بايد با التجا و اميدي و لااقل يادآوري از اشغال، تجاوز و از تروريست بودن يهود و نصارا در ذهنش بياورد و به خدا نيايش بكند و در اجتماع مسلمين بيايد. رئيس شوراي اخوت اسلامي گفتند: گردهمآيي شما در اينجا براي رضاي خدا است و خداوند اين را از شما قبول بفرمايد و در احساس ايماني تان و در احساس ديني تان بيافزايد. الله متعال سرزمين هاي اسلامي را كه وجب وجب در اشغال يهود و نصارا رفته و اين روند هنوز هم جريان دارد از چنگال آنها آزاد بسازد. خداوند يهود و نصارا و دوستان و حواريون شان را سرجايش بنشاند و ما را سرافراز بسازد، اسلام را خدا سرافراز بسازد و مسلمانان را از اين انحطاط و بدبختي خلاص بكند.
سپس رشته سخن را مولوي عبدالبصير سيرت به نمايندگي از علماي اهل سنت غرب كابل بدست گرفته و با خواندن اين شعر سخنان خویش را آغاز کردند:
طارق چو بر كناره اندلس سفينه سوخت
گفتند كار تو ز نگاه خرد خطاست
دوريم از سواد وطن باز چون رسيم
ترك سبب ز روي شريعت كجا رواست
خنديد و دست خويش به شمشير برد و گفت
هر ملك ملك ماست كه ملك خداي ماست
برادران عزيز! خداوند مي فرمايد: (انماالمومنون اخوه) اي بندگان من بدانيد كه مومن برادر مومن است و مومن خواهر مومن است، مومن در هرجايي كه باشد، در هر سرزميني كه باشد تا زماني كه مومن است، برادر مومن است. بناءً خداوند چنين درس بزرگي را براي ما مي دهد، با برادر مومن خويش هم درد و هم رزم باشيد.
مولوي عبدالبصير سيرت گفت: ما بايد از عملكرد يهود و نصارا كه بيش از شصت سال است با ملت مظلوم فلسطين انجام مي دهد، درس هايي بگيريم و اين نكته را بايد بدانيم كه حكومت هاي غربي و حكومت هاي يهود و نصارا شعارهاي خوبي را كه زير عنوان حقوق بشر مطرح كرده اند، اما در خفا و آشكارا جناياتي را كه يهود و حاميان يهود انجام داده و مي دهند، بايد اين شعارهاي فريبنده شان را نخوريم.
آخرين سخنران اين گردهمايي بزرگ، خانم فاطمه نعيمي عضو شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف بودند كه به نمايندگي از زنان افغانستان به ايراد سخن پرداخته گفتند: طوري كه آگاهي داريم و پدران ما گفته اند، مردم مسلمان افغانستان از زمان هاي پيشي با مردم مسلمان و مظلوم فلسطين ابراز همدردي داشته اند، مردان ما براي حمايت از ملت مجاهد فلسطين پول جمع آوري مي كردند و خواهران ما حتا زيورات خود را به عنوان اعانه براي آنها تقديم مي كردند. بنابر اين گفته مي توانيم كه قضيه قدس و فلسطين، قضيه ايراني نيست، قضيه پاكستاني و يا كدام كشور ديگري نيست، بلكه موضوع قدس موضوع جهان اسلام است.
خانم نعيمي افزود: ببينيد برادران و خواهران مسلمان! بيت المقدس وقدس شريف براي ما مسلمان ها از جايگاه خاصي برخوردار است، چون اولين قبله مسلمانان است و پيامبر بزرگوار ما از همان جا به معراج رفته است. ما بايد خودمان را جدا از پيكر جهان اسلام احساس نكنيم. چون بيش از شصت سال است كه فلسطين تحت اشغال است و فرزندان فلسطيني در سرزمين خود شان در اردوگاه ها زندگي مي كنند، چرا كه خانه هاي شان را اسرائيلي ها غصب كرده اند.
خانم نعيمي علاوه كرد: وجيبه هر مسلمان است كه در هرجايي كه مظلومي هست بايد مورد حمايت قرار بگيرد و ظالم محكوم گردد. بايد از كشورهاي غربي به خصوص امريكا خواسته شود كه شما در حاليكه تحمل انفجار تعمير دوگانه تان را نداريد، پس چگونه بيش از شصت ويكسال است كه ملتي را به خاك و خون مي كشانيد و از غاصبان آن حمايت مي كنيد.
است. ما بايد خودمان را جدا از پيكر جهان اسلام احساس نكنيم. چون بيش از شصت سال است كه فلسطين تحت اشغال است و فرزندان فلسطيني در سرزمين خود شان در اردوگاه ها زندگي مي كنند، چرا كه خانه هاي شان را اسرائيلي ها غصب كرده اند.
خانم نعيمي علاوه كرد: وجيبه هر مسلمان است كه در هرجايي كه مظلومي هست بايد مورد حمايت قرار بگيرد و ظالم محكوم گردد. بايد از كشورهاي غربي به خصوص امريكا خواسته شود كه شما در حاليكه تحمل انفجار تعمير دوگانه تان را نداريد، پس چگونه بيش از شصت ويكسال است كه ملتي را به خاك و خون مي كشانيد و از غاصبان آن حمايت مي كنيد.
***
در اخير محفل قطعنامه 9 ماده يي كه به همين مناسبت ترتيب گرديده بود توسط مولوي عبدالحق عضو شوراي فرهنگي قدس شريف به خوانش گرفته شد كه از طرف حضار با نعره هاي الله اكبر مورد تاييد و تمجيد قرار گرفت: